SMM02040C1201FB000
DigiKey Part Number
749-SMM02040C1201FB000TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-SMM02040C1201FB000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-SMM02040C1201FB000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM02040C1201FB000
Description
SMM0204 50 1K2 1% B0
Detailed Description
1.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)