MMA02040D4990FB000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MMA02040D4990FB000-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MMA02040D4990FB000 |
Description | RES 499 OHM 1% 2/5W MELF 0204 |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 499 Ohms ±1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MMA02040D4990FB000 Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
Series | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Package / Case MELF, 0204 |
Resistance | Supplier Device Package |
Tolerance | Size / Dimension 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm) |