MMA02040C7509FB300
DigiKey Part Number
MMA-75ATR-ND - Tape & Reel (TR)
MMA-75ACT-ND - Cut Tape (CT)
MMA-75ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMA02040C7509FB300
Description
RES SMD 75 OHM 1% 0.4W 0204
Detailed Description
75 Ohms ±1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMA02040C7509FB300 Models
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)