MFU1206FF01600P500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
1.6 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
MFU1206FF01600P500
DigiKey Part Number
MFU1206FF01600P500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU1206FF01600P500
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 63VDC 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MFU1206FF01600P500 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0066
Approval Agency
IEC, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.022" H (3.20mm x 1.60mm x 0.55mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.08 Ohms