MFU0805FF00750P100
DigiKey Part Number
MFU0805.75TR-ND - Tape & Reel (TR)
MFU0805.75CT-ND - Cut Tape (CT)
MFU0805.75DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0805FF00750P100
Description
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFU0805FF00750P100 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Digi-Reel®
Melting I²t
0.0021
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.285 Ohms