MCU0805MC1802FP500
DigiKey Part Number
MCU0805MC1802FP500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU0805MC1802FP500
Description
RES 18K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
18 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MCU0805MC1802FP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.62mm)