MCU08050D1003BP500
DigiKey Part Number
MCU0805-100K-DBTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCU0805-100K-DBCT-ND - Cut Tape (CT)
MCU0805-100K-DBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU08050D1003BP500
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
EDA/CAD Models
MCU08050D1003BP500 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)