MCT0603MD3161BP500
DigiKey Part Number
MCT0603MD3161BP500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCT0603MD3161BP500
Description
RES 3.16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
3.16 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
MCT0603MD3161BP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)