MCS04020D1500DE000
DigiKey Part Number
MCS04020D1500DE000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS04020D1500DE000
Description
RES 150 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCS04020D1500DE000 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)