MCA1206MD5111BP100 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 3 245
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
5.11 kOhms ±0.1% 0.52W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
MCA1206MD5111BP100
DigiKey Part Number
MCA1206-5.11K-MBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCA1206MD5111BP100
Description
RES 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCA1206MD5111BP100 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)