MCA12060D1002BP500
DigiKey Part Number
749-1550-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1550-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1550-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCA12060D1002BP500
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
EDA/CAD Models
MCA12060D1002BP500 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)