MCA12060C1004FP500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay
In Stock: 1 364
Datasheet
MFR Recommended
Vishay
In Stock: 92 216
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
1 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
MCA12060C1004FP500
DigiKey Part Number
MCA1206-1.00M-CFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCA12060C1004FP500
Description
RES 1M OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCA12060C1004FP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)