ACASN1001U1001P1AT
DigiKey Part Number
749-1773-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1773-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1773-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACASN1001U1001P1AT
Description
ACAS 0606 1K0 U 1K0 AT P1
Detailed Description
1k Ohm ±0.1% 125mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±10ppm/°C 0606, Convex
EDA/CAD Models
ACASN1001U1001P1AT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power Per Element
125mW
Manufacturer
Vishay
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±0.1%
Package / Case
0606, Convex
Number of Resistors
2
Supplier Device Package
0606
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Size / Dimension
0.063" L x 0.059" W (1.60mm x 1.50mm)
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)