ACASA1001U1001P1AT
DigiKey Part Number
749-1772-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1772-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1772-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACASA1001U1001P1AT
Description
ACAS 0612 1K0 U 1K0 AT P1
Detailed Description
1k Ohm ±0.1% 125mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±10ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
ACASA1001U1001P1AT Models
Category
Number of Pins
8
Manufacturer
Vishay
Power Per Element
125mW
Series
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±0.1%
Number of Resistors
4
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)