3.0C60CA-M3/I
DigiKey Part Number
112-3.0C60CA-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-3.0C60CA-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-3.0C60CA-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0C60CA-M3/I
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V