VJ1206Y472MXEAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
In Stock: 513
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
4700 pF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472MXEAP
DigiKey Part Number
VJ1206Y472MXEAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1206Y472MXEAP
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ1206Y472MXEAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)