VJ0603Y563KXJAC
DigiKey Part Number
720-VJ0603Y563KXJACTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0603Y563KXJACCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0603Y563KXJACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y563KXJAC
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603
Detailed Description
0.056 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0603Y563KXJAC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)