VJ0603Y272JXBAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
2700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
VJ0603Y272JXBAP
DigiKey Part Number
VJ0603Y272JXBAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y272JXBAP
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603Y272JXBAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)