VJ0402D2R2BXXAP
DigiKey Part Number
VJ0402D2R2BXXAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402D2R2BXXAP
Description
CAP CER 2.2PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ0402D2R2BXXAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)