GA0402A120FXAAP31G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
12 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GA0402A120FXAAP31G
DigiKey Part Number
GA0402A120FXAAP31G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA0402A120FXAAP31G
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GA0402A120FXAAP31G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)