TR3V686K010C0200 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 383
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 572
In Stock: 0
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
68 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm
TR3V686K010C0200
DigiKey Part Number
718-1487-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3V686K010C0200
Description
CAP TANT 68UF 10% 10V 2917
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3V686K010C0200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
10 V