TR3A105M020C3000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 68
Similar
Direct
KEMET
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 632
KYOCERA AVX
KEMET
1 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1206 (3216 Metric) 3Ohm
TR3A105M020C3000
DigiKey Part Number
TR3A105M020C3000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3A105M020C3000
Description
CAP TANT 1UF 20% 20V 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3A105M020C3000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V