TMCJ0J106MTRF
DigiKey Part Number
718-2355-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2355-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2355-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMCJ0J106MTRF
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0603 (1608 Metric) 10Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
J
Voltage - Rated
6.3 V