TH3D685K035C0900 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 408
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
TH3D685K035C0900
DigiKey Part Number
TH3D685K035C0900-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3D685K035C0900
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3D685K035C0900 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm