TH3B156K016D2000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm
TH3B156K016D2000
DigiKey Part Number
TH3B156K016D2000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3B156K016D2000
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3B156K016D2000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm