T97E687K6R3CAB is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
680 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm
T97E687K6R3CAB
DigiKey Part Number
T97E687K6R3CAB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97E687K6R3CAB
Description
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T97E687K6R3CAB Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
6.3 V