T97E227K016EAB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 60mOhm
T97E227K016EAB
DigiKey Part Number
T97E227K016EAB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97E227K016EAB
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T97E227K016EAB Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V