T95Y476M6R3HSAL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2910 (7227 Metric) 600mOhm
T95Y476M6R3HSAL
DigiKey Part Number
T95Y476M6R3HSAL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95Y476M6R3HSAL
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2910
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95Y476M6R3HSAL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V