T95Y476K6R3LZAL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2910 (7227 Metric) 600mOhm
T95Y476K6R3LZAL
DigiKey Part Number
T95Y476K6R3LZAL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95Y476K6R3LZAL
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2910
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95Y476K6R3LZAL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V