T95X156K010CSSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2910 (7227 Metric) 1Ohm
T95X156K010CSSL
DigiKey Part Number
T95X156K010CSSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95X156K010CSSL
Description
CAP TANT 15UF 10% 10V 2910
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95X156K010CSSL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.061" (1.55mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V