T95S335K016CZSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
3.3 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 1507 (3718 Metric) 2.5Ohm
T95S335K016CZSL
DigiKey Part Number
T95S335K016CZSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95S335K016CZSL
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1507
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95S335K016CZSL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.056" (1.42mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V