T95S225K016LZSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 1507 (3718 Metric) 3.5Ohm
T95S225K016LZSL
DigiKey Part Number
T95S225K016LZSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95S225K016LZSL
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 1507
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95S225K016LZSL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1507 (3718 Metric)
Size / Dimension
0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.056" (1.42mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
16 V