T95C107M016EZSS is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2812 (7132 Metric) 600mOhm
T95C107M016EZSS
DigiKey Part Number
T95C107M016EZSS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95C107M016EZSS
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2812
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95C107M016EZSS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V