T95B156K016HSAL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 1611 (4028 Metric) 550mOhm
T95B156K016HSAL
DigiKey Part Number
T95B156K016HSAL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95B156K016HSAL
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 1611
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95B156K016HSAL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V