CWR26HH226JBGZ
DigiKey Part Number
CWR26HH226JBGZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR26HH226JBGZ
Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15 V 2711 (6728 Metric) 275mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR26HH226JBGZ Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
G
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±5%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
15 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/13
ESR (Equivalent Series Resistance)
275mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C