94SVPD825X0035E7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 258
Datasheet
8.2 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 70mOhm 2000 Hrs @ 125°C
94SVPD825X0035E7
DigiKey Part Number
718-1880-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94SVPD825X0035E7
Description
CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
20 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
8.2 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm