595D687X96W3R2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
KEMET
KEMET
680 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric) 90mOhm
595D687X96W3R2T
DigiKey Part Number
595D687X96W3R2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D687X96W3R2T
Description
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2824
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D687X96W3R2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
6.3 V