595D157X5010C2T
DigiKey Part Number
595D157X5010C2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D157X5010C2T
Description
CAP TANT 150UF 5% 10V 2812
Detailed Description
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2812 (7132 Metric) 220mOhm
EDA/CAD Models
595D157X5010C2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±5%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
10 V