595D107X96R3C2W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2812 (7132 Metric) 200mOhm
595D107X96R3C2W
DigiKey Part Number
595D107X96R3C2W-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D107X96R3C2W
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2812
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D107X96R3C2W Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V