594D227X96R3D2T035 is available for purchase but is not normally stocked.
Upgrade
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 65mOhm
594D227X96R3D2T035
DigiKey Part Number
594D227X96R3D2T035-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
594D227X96R3D2T035
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
594D227X96R3D2T035 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V