592D337X06R3D2T16H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 24
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 400
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 228
330 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm
592D337X06R3D2T16H
DigiKey Part Number
592D337X06R3D2T16H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D337X06R3D2T16H
Description
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D337X06R3D2T16H Models
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V