Image for 572D686X96R3S2T is not available
572D686X96R3S2T
DigiKey Part Number
718-572D686X96R3S2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
572D686X96R3S2T
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 900mOhm
EDA/CAD Models
572D686X96R3S2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
6.3 V