39D606F100GE6
DigiKey Part Number
39D606F100GE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
39D606F100GE6
Description
CAP ALUM 60UF 100V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
500 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Size / Dimension
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
-10%, +50%
Package / Case
Axial, Can
Voltage - Rated
100 V