199D475X0003AXV1
DigiKey Part Number
199D475X0003AXV1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D475X0003AXV1
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 3 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
199D475X0003AXV1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
3 V