173D106X9020WW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 2 374
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
In Stock: 394
Direct
KEMET
In Stock: 74
Similar
KEMET
In Stock: 602
10 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D106X9020WW
DigiKey Part Number
173D106X9020WW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X9020WW
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D106X9020WW Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
W
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
20 V