173D106X0010VE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 787
Datasheet
KEMET
In Stock: 350
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V Axial
173D106X0010VE3
DigiKey Part Number
173D106X0010VE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X0010VE3
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D106X0010VE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
10 V