150D156X5035R2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
15 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35 V Axial
150D156X5035R2T
DigiKey Part Number
150D156X5035R2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150D156X5035R2T
Description
CAP TANT 15UF 5% 35V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
150D156X5035R2T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±5%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
35 V