109D686X9060F2
DigiKey Part Number
109D686X9060F2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109D686X9060F2
Description
CAP TANT 68UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Elastomer Sealed Tantalum Capacitors 60 V Axial 3Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109D686X9060F2 Models
Category
Type
Elastomer Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.796" L (7.92mm x 20.22mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
60 V