109D397X9015F2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
390 µF Elastomer Sealed Tantalum Capacitors 15 V Axial 2.5Ohm
109D566X9075T2
109D397X9015F2
DigiKey Part Number
109D397X9015F2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109D397X9015F2
Description
CAP TANT 390UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
109D397X9015F2 Models
Category
Type
Elastomer Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.796" L (7.92mm x 20.22mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
15 V