M64Y203KB40
DigiKey Part Number
693-M64Y203KB40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M64Y203KB40
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 21.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Spectrol
Number of Turns
21.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%